Fatální komplikace spalniček jsou častější, než se doposud myslelo. Očkování je zcela na místě

22.11.2016 00:00

    [...]

    Až doposud vědecká komunita vycházela z nedávné německé studie, podle níž je riziko rozvoje subakutní sklerotizující panencefalitidy 1:1 700 u dětí, které prodělaly spalničky před pátými narozeninami. Starší práce pak uváděly četnost této fatální komplikace spalniček, která se rozvíjí i léta po vlastní infekci, 1:100 000. Při mezinárodním setkání expertů na infekční choroby IDWeek v New Orleans byly zveřejněny závěry výzkumu, který provedl tým působící na David Geffen School of Medicine at the University of California v Los Angeles. Studie ukázala, že pravděpodobnost této fatální komplikace spalniček, která vždy končí úmrtím dítěte, je ve skutečnosti vyšší a to 1:1 387, v případě, že onemocní dítě mladší pěti let. Pokud však onemocní kojenec, který ještě nemohl být vzhledem k věku očkován, je pravděpodobnost rozvoje subakutní sklerotizující panencefalitidy dokonce 1:600. Statistiky jsou v případě této komplikace spalniček neúprosné, i když se objevuje až po několika letech od prodělání infekce, desetina nemocných umírá ještě během prvních tří měsíců od propuknutí choroby, 80 % nemocných zemře během následujících tří let a zbývajících 10 % zemře do deseti let.

    „Je to velmi děsivé překvapení,“ okomentoval výsledky výzkumu pro agenturu Reuter profesor James Cherry, který jako pediatr specializující se na infekční choroby působí na University of California a podílel se na této vědecké práci. „Odpověď na toto je dobrá pro veřejné zdraví. Je nutné očkovat každého a vytvořit tak kolektivní imunitu, která ochrání ty vůči spalničkám a subakutní sklerotizující panencefalitidě nejzranitelnější,“ popsal vědec. Kolektivní imunita, kdy je drtivá většina populace proti spalničkám očkovaná, chrání právě ty, kteří nemohou být očkovaní, ať už kvůli věku, protože jsou mladší 12 měsíců, nebo jejich imunitní systém není v takovém stavu, aby bylo možné provést vakcinaci. Ve chvíli, kdy však proočkovanost populace pod 95 % klesne právě kvůli odpůrcům očkování, infekce se znovu začne šířit a zasáhne právě ty nejslabší.

 

    Více na stránce Zdravotnický deník.

    K tomu viz články „Kolektívna imunita“ — pomýlená veda a zlyhania plošného očkovania a Dr. Andrew J. Wakefield odpovedá na obvinenia.