Imunoložka MUDr. Jitka Škovránková: přibývá dětí s negativními reakcemi na očkování

07.05.2015 12:12

Specializované očkovací centrum Fakultní nemocnice v Praze-Motole vyhledává stále více rodičů s dětmi, které mají neobvyklé projevy po očkování. Upozorňuje na to lékařka Jitka Škovránková.

"U některých kojenců dochází k výrazné změně chování, která souvisí s očkováním hexavakcínou," říká imunoložka. V Motole vypozorovali, že neobvyklé projevy se dostavují u dětí po první a především druhé dávce šestisložkové vakcíny.

Tou se děti v Česku povinně očkují od dvou měsíců proti šesti infekčním nemocem (černý kašel, tetanus, záškrt, dětská obrna, žloutenka typu B a haemophilus influenzae).

"Děti nereagují, přestanou se otáčet, usmívat, mají poruchy spánku a motoriky," popisuje doktorka Škovránková změny chování. "Pokud trvají tři čtyři dny po očkování, je to v normě," dodává. V očkovací ambulanci v Motole ovšem přijímá rodiče s dětmi, u nichž negativní projevy přetrvávají týden, půl roku, ale i déle.

"Tyto reakce se začaly objevovat poté, co se přestalo očkovat proti tuberkulóze,"

říká imunoložka, která se vakcínám věnuje již 40 let. Jak vysvětluje, očkování proti TBC

vybalancovávalo imunitní odpověď, kterou tělo reaguje na naočkované antigeny. Od listopadu 2010 se od očkování proti TBC upustilo. Dostupná vakcína totiž nebyla příliš účinná a měla silné vedlejší účinky.

Přestože neexistuje studie, která by toto zjištění potvrzovala, imunologové z Motola doporučují nebrat je na lehkou váhu. Podrobně popsané případy předali před půl rokem České vakcinologické společnosti. "Pediatři by měli vědět, že se takové reakce vyskytují, a nebagatelizovat je. Očkování je třeba přerušit do doby, než jsou děti v pořádku," zdůrazňuje Škovránková. Dodává, že místo šestisložkové vakcíny je možné použít čtyřsložkovou. Dětské lékaře o možných negativních reakcích informuje na přednáškách. Zdaleka ne všichni pediatři v Česku o tom ale vědí.

www.dotyk.cz/18-2015/13_fanatici-kolem-ockovani