Očkovací schéma 2+1: je možný i 1 měsíční rozestup

11.03.2016 20:56

    Častou otázkou ohledně očkovacího schématu u povinně očkované hexavakcíny je, zda je možno očkovat schéma 2+1 (dvě dávky a 1 dávka přeočkování po 6-12 m) s pouhým 1 měsíčním intervalem. Podle RNDr. Petráše, předního odborníka na očkování a autora webových stránek o vakcínách, to možné je a dokládá to i příbalový leták. Dr. Petráš píše:

Interval mezi 1-2 dávkou není závislý na použitém schématu. Velmi často dochází k chybě, která vzniká modelovým příkladem očkování ve věku 3-5-11 měsíců (schéma 2+1), uváděným výrobcem ve své příbalové informaci nebo souhrnu vlastností přípravku. Schéma 2+1 obecně není podmíněné 2-měsíčním intervalem mezi 1-2 dávkou, stejně jako není podmíněné věkem zahájení očkování. Existuje výjimka, neboť výrobce vakcíny Hexacima umožňuje očkovat ve schématu 2+1, pokud interval mezi 1-2 dávkou jsou alespoň 2 měsíce. Toto nestandardní omezení pramení z nedostatku klinických dat, nikoli z odborného důvodu, že by toto očkování při intervalu 1 měsíce nefungovalo.

 

    Více na stránce Očkování: Informace o očkování, vakcínách, jejich složení a nežádoucích účincích, o kterých se příliš nemluví.