Očkování by mohlo téměř vymýtit rakovinu děložního čípku, přesto ročně podlehne nemoci 400 Češek

02.11.2016 00:00

    Očkování proti rakovině děložního čípku je v Česku dostupné už deset let. Za tu dobu se její výskyt výrazně snížil. Podle lékařů by se nicméně při rozšíření očkování na větší část populace mohl její výskyt snížit až o devadesát procent. Kromě tohoto druhu rakoviny působí vakcína také jako prevence proti dalším takzvaným papilomavirům (HPV), které způsobují například rakovinu vaginy, zevních rodidel, penisu, hlavy nebo krku. Lékaři také zdůrazňují, že se HPV onemocnění týkají mužů ve stejné míře jako žen, i když prevenci často podceňují.

    [...]

    "Zatímco u rakoviny děložního čípku výskyt klesá, u onemocnění, jako jsou například onemocnění dýchacích cest nebo oblasti genitálií, výskyt dramaticky roste," říká místopředseda České gynekologické a porodnické společnosti Vladimír Dvořák a dodává, že výskyt rakoviny v oblasti hlavy a krku je třikrát větší než před dvaceti lety.

 

    Více na stránce Aktuálně.cz.

    K tomu viz komentář Reakce prof. RNDr. Anny Strunecké DrSc. na článek „Dopady a prevence HPV infekce: Otázka nejen pro gynekology“ (Medical Tribune 26/2014).