Polské batole zemřelo na plané neštovice, rodiče jej nejspíš nechali nakazit úmyslně

19.03.2016 00:00

    Prokuratura vyšetřuje smrt 1,5 ročního dítěte, které zemřelo krátce po přijetí do jedné z varšavských nemocnic. Podle dostupných informací jej rodiče vzali na „neštovicový večírek“, tedy jej pravděpodobně nechali úmyslně nakazit. V zemi je přitom dostupné a za určitých podmínek ze zdravotního pojištění hrazené očkování proti planým neštovicím. Ministr zdravotnictví Konstanty Radziwiłł, sám lékař, prohlásil, že odmítnutí očkování je nezodpovědné a to nejen vůči neočkovanému dítěti, ale i vůči dalším dětem, které z vážných zdravotních důvodů nemohou být očkovány.

    Plané neštovice bývají často považovány za banální dětské onemocnění, které nemůže dítě nijak ohrozit. Bohužel i v dětském věku se mohou v důsledku infekce virem varicella-zoster objevit fatální komplikace. Ukazuje to případ 1,5 ročního batolete, které zemřelo v důsledku těžké sepse, což je závažná komplikace planých neštovic, jenž se může bohužel vyskytnout i u dětských pacientů. Dítě, které zemřelo 11. února ve varšavské dětské nemocnici ul. Żwirki i Wigury, bylo hospitalizováno po třech dnech neúspěšné domácí léčby. Na pohotovost jej rodiče přivezli již ve velmi těžkém stavu. „Lékaři na pohotovosti hodinu bojovali o jeho život, ale nebyli jsme schopni jej zachránit,“ popsal deníku Gazeta Wyborcza ředitel nemocnice Robert Krawczyk. Případ úmrtí, na který upozornilo rádio Tok FM, již vyšetřuje polská prokuratura.

 

    Více na stránce Zdravotnický deník.

    K tomu viz komentář Připravuje se v Česku nové plošně povinné očkování nebo jen Avenieru nejdou na odbyt vakcíny proti planým neštovicím?.